HiperGdańsk – Biuro Turystyczne

stawem-kolanowymProblemy z kolanami są częste, szczególnie w XXI wieku, gdzie coraz częściej można zauważyć otyłe osoby. Wiele osób bierze się także za sezonowe uprawianie sportów takich jak bieganie czy jazda na nartach, ale przed rozpoczęciem sezonu nie przygotowują się do tego należycie. Takie czynności mogą doprowadzić do tego, że pojawi się chondromalacja. Ten problem objawia się przede wszystkim bólem w obrębie kolana, który jednak jest przez wiele osób ignorowany.

Ból nie jest mocny, nie pojawia się trwale, wyczuwalny jest przede wszystkim w przedniej części kolana. Oprócz bólu pojawiają się takie problemy jak drętwienie kolana, sztywność, lekka opuchlizna stawu kolanowego, trzeszczenie kolana podczas ruchu. Ból czuć mocniej, kiedy się przykuca albo wchodzi po schodach. Ta choroba nie dotyka tylko starych osób, pojawia się ona bardzo często u osób, które mają zaledwie dwadzieścia lat, więc może dotknąć każdego. Przy zaawansowanej chondromalacji pojawiają się wysięki i narośle kostne przy stawie. Nawet pozornie niedokuczający ból może więc zwiastować jakiś większy problem. Warto więc od razu wybrać się do lekarza.

Najczęściej ortopeda przeprowadza badanie przy pomocy artroskopu, który wprowadzany jest do stawu. Dzięki temu badaniu lekarz może dokładnie zbadać kondycję stawu i ocenić, czy to właśnie chondromalacja jest problemem. W przypadku lekkich odmian choroby zaleca się tylko oszczędzanie stawu i ćwiczenia rehabilitacyjne, które wzmocnią mięśnie otaczające kolano. W ciężkich przypadkach konieczna może okazać się operacja.