Jak rozpoznać przepuklinę kresy białej

Przepuklina kresy białej to schorzenie pojawiające się w miejscu łączenia się mięśni obu stron brzucha. Na skutek ich osłabienia dochodzi do powstania niewielkiego otworu i uwypuklenia pod skórą tkanki tłuszczowej i/lub organów wewnętrznych w postaci miękkiego, lekko bolesnego guza. Początkowo przepuklina kresy białej nie daje żadnych charakterystycznych objawów, wobec czego wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Według statystyk, przepuklina kresy białej to jeden z najczęściej występujących rodzajów przepuklin – szacuje się, że może ona dotyczyć od 3 do 10% populacji. – Kresa biała to miejsce, w którym łączą się mięśnie obu stron brzucha. Zlokalizowana jest w linii środkowej ciała, pod skórą, pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym i powstaje z krzyżujących się elastycznych włókien ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Ubytek w tym obszarze w obrębie tych włókien lub ich osłabienie miejscowe powoduje uwypuklanie się tkanki podskórnej, najczęściej tkanki tłuszczowej, co daje obraz przepukliny – powiedział portalowi bobas.pl dr n. med. Andrzej Zając, specjalista chirurgii dziecięcej. Szczególnie narażone na występowanie przepukliny kresy białej są osoby otyłe, starsze, kobiety w ciąży oraz młodzi ludzie aktywni fizycznie. Schorzenie niekiedy pojawia się również u noworodków.

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej jest o tyle groźnym schorzeniem, że jej początkowe objawy nie są charakterystyczne. U większości pacjentów w okolicy nadbrzusza i pępka pojawia się lekki dyskomfort i ból. Nasilają się one podczas wysiłku fizycznego, silnego odkasływania czy wypróżniania. W skrajnych przypadkach dolegliwości bólowe są bardzo silne, a dodatkowo chorzy mają do czynienia z wymiotami. Jeśli przepuklina jest bardzo niewielka lub zupełnie niewidoczna pod skórą, mogą wystąpić problemy z jej zdiagnozowaniem – objawy takie są mylone z chorobami żołądka, niestrawnością czy wrzodami układu pokarmowego.

Kolejnym symptomem przepukliny kresy białej, który jednak nie występuje u wszystkich osób borykających się z tym schorzeniem, jest widoczny pod skórą miękki guzek. Czasem charakteryzuje go bolesność przy dotknięciu, również nasilająca się podczas wysiłku fizycznego lub wypróżniania. Wraz z rozwojem choroby i stopniowym przemieszczaniem się zawartości przepukliny, guzek może stawać się coraz większy i coraz bardziej bolesny. Dość charakterystyczne jest ponadto uczucie „ciągnięcia” brzucha podczas pochylania się do przodu.

Rozpoznanie przepukliny kresy białej w wielu przypadkach przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozę można bowiem postawić już po fizykalnym badaniu wzdłuż kresy białej. Jeżeli w trakcie badania lekarz wyczuwa zgrubienia, rozpoznanie schorzenia jest jednoznaczne. Dla pewności zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego okolic brzucha, w trudnych do zdiagnozowania przypadkach konieczna może być również konsultacja urologiczna, neurologiczna oraz badanie RTG miednicy.

Prawidłowe rozpoznanie przepukliny kresy białej umożliwia dobranie odpowiednich metod leczenia. Warto pamiętać, że powstała przepuklina nie cofnie się, a uszkodzone tkanki nie zregenerują się w sposób samoistny. Nowoczesne metody leczenia opierają się głównie na mało inwazyjnych zabiegach laparoskopowych. W zależności od stopnia zaawansowania przepukliny oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, chirurg może m.in. w tradycyjny sposób zszyć powstały w kresie białej otwór albo zaopatrzyć ją specjalną, wykonaną z tworzywa sztucznego siatką. Z biegiem czasu siatka zrasta się z tkankami, tworząc swoistą podporę dla organów wewnętrznych. Zastosowanie tej metody leczenia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nawrotów choroby.

Comments are closed.

  • Alergia a okres wiosenny

    Na pewno wiele osób, które ma alergię, ma jednocześnie ambiwalentne uczucia w stosunku do wiosny. Z jednej strony można wreszcie odpocząć na słońcu po długiej zimie, z drugiej natomiast strony przebywanie na otwartych przestrzeniach dla alergików jest naprawdę przykre i uciążliwe. Co w takim razie warto robić, żeby pogodzić przyjemne i zdrowe spędzanie czasu ze …
  • Bierzemy psa

    Oczywiście wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę,powinniśmy uwzględnić że, jeśli mamy zwierzęta to wówczas powinniśmy mimo wszystko zabrać ze sobą swojego zwierzaka, nie powinniśmy go zostawiać samego w domu. Jeśli chcemy zabrać pupila to podstawową sprawą, będzie mimo wszystko przyuczenie psa do jazdy samochodem, nie będziemy mieli wtedy żadnych problemów, zwłaszcza jeśli chcemy aby nasz pies …
  • Urlop marzeń

    Istnieją kraje do których nie przyjeżdża się po to aby leniuchować oraz bez ustanku leżeć na miękkim piasku. Jednym z takich państw jest na pewno Japonia. Turyści wybierają się tam głównie ze względu na inną od europejskiej sztukę i wielowiekową tradycję, którą warto poznać. Następnym miejscem będącym źródłem jednej z najpotężniejszych religii świata- hinduizmu są …
Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31